Blog - Ekspercki poradnik producenta okien i drzwi Bertrand

Blog ekspercki firmy Bertrand powstał po to, abyśmy mogli dzielić się z Państwem naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z branży okiennej. W tym miejscu regularnie pojawiają się artykuły, zawierające fachowe porady naszych ekspertów. Aby dowiedzieć się więcej o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi lub jak dokonać prawidłowego montażu okien, wystarczy śledzić blog na bieżąco.

Jak dobrze zamontować okno? - Porady eksperta - Bertrand

Coraz częściej uświadamiamy sobie, jak ważna jest izolacyjność termiczna okien. Dlatego kupując okna wybieramy te o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jednak, aby spełniły one swoje zadanie, muszą być prawidłowo zamontowane.

Co to jest ciepły montaż okna? Czy warto go stosować?


Aby w pełni wykorzystać możliwości termoizolacyjne nowoczesnych okien należy osadzić je bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Jest to tzw. ciepły montaż (montaż warstwowy).

Ciepły montaż ma zminimalizować mostki termiczne (miejsca powodujące straty ciepła, powstające na styku ościeżnic z murem). Dobrą izolację termiczną połączenia okna ze ścianą należy uzupełnić o paroizolację (prócz pianki poliuretanowej wykorzystuje się taśmę paroszczelną i paro przepuszczalną).

 

 MONTAŻ OKIEN Z ZASTOSOWANIEM FOLI PAROSZCZELNYCH I PAROPRZEPUSZCZALNYCH TZW. CIEPŁY MONTAŻ 


CIEPŁY MONTAŻ (obejmuje montaż folii zewnętrznej (paroprzepuszczalnej) z paskiem butylowym i z gruntowaniem powierzchni oraz montaż folii elastycznej paroszczelnej do 100 mm od wewnątrz z gruntowaniem powierzchni).

Co oznacza montaż w pełnym systemie?

Profesjonalne uszczelnienie jest "kolektywną grą" między poszczególnymi warstwami spoiny (zewnętrzną, środkową i wewnętrzną). Dlatego wszystkie trzy warstwy muszą być traktowane jako całość i już na etapie ich planowania należy przestrzegać zasady "wewnątrz szczelniej, niż na zewnątrz".

Warstwa zewnętrzna jako warstwa chroniąca przed negatywnym oddziaływaniem zewnętrznych warunków atmosferycznych. Należy ją zaplanować i wykonać jako trwale odporną na działanie intensywnego deszczu i jednocześnie przepuszczającą parę wodną.
Warstwa środkowa między ramą okienną i ścianą powinna być starannie wypełniona materiałem izolacyjno-termicznym.
Warstwa wewnętrzna jako warstwa dzieląca pomieszczenie z klimatem zewnętrznym, musi być szczelna w odróżnieniu od warstwy zewnętrznej. Nie powinna przepuszczać powietrza oraz pary wodnej.

Końcowy efekt: Ciepłe i stosunkowo wilgotne powietrze z pomieszczenia nie może przedostać się do spoiny. Zapobiega to powstaniu mostków cieplnych spowodowanych wilgocią.

Metody ciepłego montażu stosowane w firmie BERTRAND zostały profesjonalnie pokazane na poniżej zamieszczonych filmach. Są dobrym przykładem jak ciepły montaż powinien wyglądać oraz jakie materiały należy zastosować.

 

Bertrand Okna i Drzwi - system Thermo WOOD, ciepły montaż okna.

Bertrand Okna i Drzwi - system MOWO, ciepły montaż okna.

Bertrand Okna i Drzwi - montaż wysunięty na konsolach, ciepły montaż okna.

FE PR EU PL v5

© 2016 BERTRAND. All Rights Reserved.