Blog - Ekspercki poradnik producenta okien i drzwi Bertrand

Blog ekspercki firmy Bertrand powstał po to, abyśmy mogli dzielić się z Państwem naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z branży okiennej. W tym miejscu regularnie pojawiająsię artykuły, zawierające fachowe porady naszych ekspertów. Aby dowiedzieć się więcej o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi lub jak dokonać prawidłowego montażu okien, wystarczy śledzić blog na bieżąco.

Współczynnik przenikalności cieplnej - Porady eksperta Blog

Powoli wchodzimy w okres zimowy. Dla wielu z nas oznacza to weekendy z Kamilem Stochem, jednak chłodniejsze dni przynoszą nam również mniej entuzjastyczne chwile, takie jak wysokie rachunki za ogrzewanie. Gdzie poszukać oszczędności? Nieszczelne okna to utrata od 25 do aż 45% energii cieplnej.

Tak wysokie straty ciepła przekładają się na dużo wyższe wydatki na ogrzewanie mieszkania. Właśnie dlatego, przy zakupie okien warto zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej (w skrócie Uw).

Artline

 

O czym informuje nas współczynnik przenikalności cieplnej okna?

Jednostką współczynnika Uw jest W/(m2K). Współczynnik informuje nas zatem jaka ilość energii (mierzonej w Watach) przenika przez okno o powierzchni 1 m2 przy różnicy temperatur 1 K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Im niższa wartość współczynnika tym mniej energii cieplnej okno przepuszcza. Kiedy możemy mówić o oknach energooszczędnych? Dla budownictwa pasywnego wyznaczono maksymalną wartość współczynnika na poziomie Uw< 0,8 W/(m2K). W naszym klimacie zaleca się montowanie okien o parametrze termoizolacyjności nie wyższym niż 0,9 W/(m2K). Warto więc wybrać okno, dla którego wartość współczynnika Uw  będzie odpowiadała standardom energooszczędnym.

 

Jak budowa okna wpływa na jego termoizolację?

Wpływ na wskaźnik termoizolacji okna jest tak złożony, jak złożona jest budowa samego okna. Wskaźnik informuje nas o przenikalności ciepła przez całe okno, jednak musimy pamiętać, że wpływ na parametr Uw mają wszystkie elementy okna:

  • Profil okienny ( o termoizolacji profili informuje wskaźnik Uf)
  • Pakiet szybowy (wskaźnik Ug)
  • Rodzaj ramki międzyszybowej (współczynnik Psi)

Pamiętajmy, że wybierając energooszczędne okno musimy postawić na okno kompletne. Producenci okien często chwalą się niskim współczynnikiem Ug. Jest to celowe działanie, ponieważ szyby  zapewniają lepszą termoizolację. Właśnie dlatego to współczynnik Uw  podany dla okna referencyjnego (okno o wymiarach 1230 x 1480 mm) stanowi najważniejszą informację dla kupującego. Profil przystosowany do budownictwa pasywnego, trzyszybowe szklenie oraz ciepła ramka dystansowa przełożą się na realne oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.

artline minimalizm 1

 

Ciepły montaż wieńczy dzieło

Zostaje jeszcze jedna kwestia, która wieńczy dzieło energooszczędnej stolarki. Jest to montaż zgodny ze standardami tzw. ciepłego montażu. Pamiętajmy, że nawet najbardziej energooszczędne okno zamontowane w nieprawidłowy sposób pozbawia właściwości termoizolacyjnych całą konstrukcję. Mostki termiczne, które mogą wytworzyć się wokół okna, całkowicie przekreślą wysoki wskaźnik przenikalności cieplnej konstrukcji. Dlatego montaż okien należy powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej, która stosuje się do zasad ciepłego montażu.

CTA

 

 

FE PR EU PL v5

© 2016 BERTRAND. All Rights Reserved.