Współczynnik przenikalności cieplnej – Porady eksperta

Powoli wchodzimy w okres zimowy. Dla wielu z nas oznacza to weekendy z Kamilem Stochem, jednak chłodniejsze dni przynoszą nam również mniej entuzjastyczne chwile, takie jak wysokie rachunki za ogrzewanie. Gdzie poszukać oszczędności? Nieszczelne okna to utrata od 25 do aż 45% energii cieplnej. Tak wysokie straty ciepła przekładają się na dużo wyższe wydatki na ogrzewanie mieszkania. Właśnie dlatego, przy zakupie okien warto zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej (w skrócie UIn).

O czym informuje nas współczynnik przenikalności cieplnej okna?

Jednostką współczynnika UIn jest W/(m2K). Współczynnik informuje nas zatem jaka ilość energii (mierzonej w Watach) przenika przez okno o powierzchni 1 m2 przy różnicy temperatur 1 K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Im niższa wartość współczynnika tym mniej energii cieplnej okno przepuszcza. Kiedy możemy mówić o oknach energooszczędnych? Dla budownictwa pasywnego wyznaczono maksymalną wartość współczynnika na poziomie UIn< 0,8 W/(m2K). W naszym klimacie zaleca się montowanie okien o parametrze termoizolacyjności nie wyższym niż 0,9 W/(m2K). Warto więc wybrać okno, dla którego wartość współczynnika UIn  będzie odpowiadała standardom energooszczędnym.

Jak budowa okna wpływa na jego termoizolację?

Wpływ na wskaźnik termoizolacji okna jest tak złożony, jak złożona jest budowa samego okna. Wskaźnik informuje nas o przenikalności ciepła przez całe okno, jednak musimy pamiętać, że wpływ na parametr UIn mają wszystkie elementy okna:

  • Profil okienny ( o termoizolacji profili informuje wskaźnik Uf)
  • Pakiet szybowy (wskaźnik Ug)
  • Rodzaj ramki międzyszybowej (współczynnik Psi)

Pamiętajmy, że wybierając energooszczędne okno musimy postawić na okno kompletne. Producenci okien często chwalą się niskim współczynnikiem Ug. Jest to celowe działanie, ponieważ szyby  zapewniają lepszą termoizolację. Właśnie dlatego to współczynnik UIn  podany dla okna referencyjnego (okno o wymiarach 1230 x 1480 mm) stanowi najważniejszą informację dla kupującego. Profil przystosowany do budownictwa pasywnego, trzyszybowe szklenie oraz ciepła ramka dystansowa przełożą się na realne oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.

Ciepły montaż wieńczy dzieło

Zostaje jeszcze jedna kwestia, która wieńczy dzieło energooszczędnej stolarki. Jest to montaż zgodny ze standardami tzw. ciepłego montażu. Pamiętajmy, że nawet najbardziej energooszczędne okno zamontowane w nieprawidłowy sposób pozbawia właściwości termoizolacyjnych całą konstrukcję. Mostki termiczne, które mogą wytworzyć się wokół okna, całkowicie przekreślą wysoki wskaźnik przenikalności cieplnej konstrukcji. Dlatego montaż okien należy powierzyć profesjonalnej ekipie montażowej, która stosuje się do zasad ciepłego montażu.

Praat over ons aanbod

Wij hebben iets speciaals voor u voorbereid

Aanbevolen artikelen

Wymiana okien w domu to spore wyzwanie. Natomiast warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to kluczowy krok w…

Het kiezen van het juiste materiaal voor de productie van ramen en deuren is een belangrijke stap in het creëren van systemen die esthetiek, duurzaamheid en functionaliteit combineren.

Bij Bertrand presenteren we met trots opnieuw een buitengewone implementatie, die het bewijs is dat esthetiek, functionaliteit en innovatieve oplossingen...