Bertrand Fenster und Türen

Wie pflegt man Holzfenster?

Okna drewniane potrafią wprawić w zachwyt niejedną osobę, ale mimo tego większość klientów nie decyduje się na ich zakup. Nie tylko z powodu ich wyższej ceny w porównaniu z oknami plastikowymi lecz również dlatego, że okna drewniane wymagają częstszej konserwacji oraz pielęgnacji.

Jeśli jednak w żaden sposób Was to nie przeraża, a zakup wymarzonych drewnianych okien jest już za Wami lub jest to właściwie formalność, to ten artykuł koniecznie musicie przeczytać. Chcemy Wam przedstawić, w jaki sposób dbać o okna drewniane, aby zachowały swój piękny, naturalny wygląd. Pokażemy Wam nie tylko sprawdzone produkty, ale i świetne metody.

Regularna konserwacja drewnianych okien pozwala nie tylko na zachowanie ich estetyki, ale także na przedłużenie ich żywotności. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji okna będą cieszyć nasze oczy jeszcze przez wiele lat, zachowując przy tym swoje walory użytkowe i dekoracyjne.

Regularne czyszczenie

 • Mycie ram okiennych: Używaj łagodnego detergentu i ciepłej wody, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Unikaj stosowania agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.
 • Czyszczenie szyb: Myj szyby za pomocą odpowiedniego środka do mycia okien i miękkiej ściereczki lub gąbki.

Inspekcja stanu drewna

 • Regularnie sprawdzaj stan drewnianych ram pod kątem pęknięć, odprysków, czy oznak gnicia. Wczesne wykrycie problemów pozwala na szybkie podjęcie działań naprawczych.

Malowanie i lakierowanie

 • Odświeżanie powłoki malarskiej: Co kilka lat (zazwyczaj co 3-5 lat) odnawiaj powłokę malarską lub lakierniczą na drewnianych ramach. Usuń starą farbę lub lakier za pomocą papieru ściernego, a następnie nałóż nową warstwę farby lub lakieru.
 • Ochrona przed wilgocią: Upewnij się, że używasz wysokiej jakości farb i lakierów przeznaczonych do drewna zewnętrznego, które zapewnią ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV.

Usuwanie pleśni i grzybów

 • Jeśli zauważysz pleśń lub grzyby na drewnie, użyj specjalistycznych środków grzybobójczych, aby je usunąć. Następnie dokładnie oczyść i wysusz powierzchnię przed nałożeniem ochronnej warstwy lakieru lub farby.

Uszczelki i okucia

 • Sprawdzanie uszczelek: Regularnie sprawdzaj stan uszczelek wokół okien. Jeśli są uszkodzone lub zużyte, wymień je, aby zapewnić dobrą izolację termiczną i akustyczną.
 • Konserwacja okuć: Smaruj zawiasy, zamki i inne elementy ruchome za pomocą specjalistycznych środków smarujących, aby zapewnić ich płynne działanie.

Wentylacja

 • Dbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń, aby zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach, co może prowadzić do uszkodzenia drewna.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

 • W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych (np. burz, mrozu) zabezpiecz okna dodatkowo, np. stosując rolety zewnętrzne lub osłony.

Naprawa drobnych uszkodzeń

 • Jeśli zauważysz drobne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy odpryski, napraw je jak najszybciej. Wypełnij pęknięcia specjalną masą szpachlową do drewna, a następnie przeszlifuj i pomaluj.

Jakie produkty do konserwacji okien drewnianych wybrać? Przedstawimy Wam produkty, z których korzystamy w naszej firmie i które polecamy naszym klientom:

1. Po pierwsze – produkt czyszczący: Teknoclean 1951-00, który efektywnie usuwa brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia z powierzchni drewnianych. Produkt zwiększa odporność na blaknięcie i żółknięcie, zapobiega gromadzeniu się wilgoci, odporny na kurczenie się drewna.

2. Po drugie – produkt do pielęgnacji: GORI 690-31 Surface Maintenance, który nadaje nowy połysk i zabezpieczenie powierzchniom zniszczonym słońcem, deszczem i mrozem.

Teraz już wiecie, jak dbać o swoje okna drewniane, aby pozostały w idealnym stanie jak najdłużej.

Sprechen Sie über unser Angebot

Wir haben etwas Besonderes für Sie vorbereitet

empfohlene Artikel

Der Sommer ist in vollem Gange und das bedeutet, dass Sie mehr Zeit im Freien verbringen und auf der Terrasse oder dem Balkon entspannen können. Damit diese…

Wir freuen uns, Ihnen mitteilen zu können, dass die neuesten Aluminiumsysteme von Cortizo zu unserem Angebot hinzugefügt wurden. Diese innovativen Schiebefenster und -türen…

Die Wahl der richtigen Glasart für Fenster ist ein Schlüsselelement für den Komfort, die Sicherheit und die Energieeffizienz des Gebäudes. Darüber hinaus ist die richtige Auswahl…