Bertrand Okna i Drzwi

Dlaczego warto wybrać okna fix dla swojego domu?

Czy spotkałeś/aś się kiedyś z pojęciem fix? Określenie to w branży jest powszechnie znane, natomiast osoby spoza niej niekoniecznie mogą być z nim zaznajomione. Wyjaśnimy Ci ten termin, na przykładzie okien naszego stałego klienta, u którego ostatnio zawitaliśmy.

Nazwa fix odnosi się do elementów konstrukcyjnych okna, które nie otwierają się i są nieruchome. Są one zazwyczaj używane jako uzupełnienie dla standardowych okien otwieranych, aby zapewnić równomierne oświetlenie i estetyczny wygląd fasady budynku. Fixy mogą być wykonane z różnych materiałów (takich jak drewno, aluminium czy PVC) i zazwyczaj są zainstalowane obok okien otwieranych, niezależnie od tego, czy są to okna pojedyncze, podwójne czy potrójne. Służą one przede wszystkim do estetycznego uzupełnienia architektury budynku oraz do zapewnienia jednolitego wyglądu zewnętrznego.

Te okna to nie tylko elementy dekoracyjne, lecz również oznaka wyrafinowanego smaku i profesjonalizmu w projektowaniu przestrzeni. Ich wielkość może być zróżnicowana, dziś natomiast pokażemy Wam te, w trochę większych rozmiarach.

Okna panoramiczne stały się niezwykle popularne nie tylko dlatego, że skutecznie oświetlają wnętrza, ale również sprawiają, że bryła domu jest ciekawsza. Potencjał tych okien można wykorzystać na wiele sposób. Świetnie doświetlają każde pomieszczenie, w którym są zamontowane. Dodatkowo pozwalają na efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej do ogrzewania wnętrz.

Poniżej przedstawiamy Wam jedną z realizacji, w której pan Adam wykorzystał okna panoramiczne fix w swoim domu. Jego okna zostały wykonane w systemie MB Slimline o niskim profilu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, można bez problemu rozsiąść się na kanapie w salonie i podziwiać swój ogród, ciesząc się przy tym ogromną ilością światła słonecznego. Ale to rozwiązanie można wykorzystać nie tylko, aby podziwiać świat zewnętrzny. Jak przedstawiamy na zdjęciach poniżej, pan Adam zdecydował się na umieszczenie kilku okien fix, dzięki czemu ma piękny widok na garaż prosto z salonu czy też eleganckie wejście do domu.

Zalety okien panoramicznych:

  1. Więcej naturalnego światła: Panoramiczne okna znacząco zwiększają ilość naturalnego światła docierającego do wnętrza, co tworzy przyjemniejszą atmosferę i może pozytywnie wpływać na samopoczucie.
  2. Lepsze widoki: Duże przeszklenia pozwalają na podziwianie pięknych krajobrazów bez wychodzenia z domu, co jest idealne dla domów z widokiem na ogród, las czy góry.
  3. Efekt przestronności: Wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne, co może być szczególną zaletą w mniejszych pomieszczeniach.
  4. Nowoczesny design: Tego typu okna nadają budynkom nowoczesny i elegancki wygląd, co zwiększa ich atrakcyjność wizualną i wartość rynkową.

Wady okien panoramicznych:

  1. Wyższe koszty ogrzewania: Ze względu na większe przeszklenia mogą występować większe straty ciepła, co skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Ważne jest, aby okna miały niski współczynnik przenikania ciepła (U) i były odpowiednio usytuowane względem stron świata​​.
  2. Ryzyko przegrzewania się pomieszczeń: Latem, zwłaszcza jeśli okna są skierowane na południe, mogą występować problemy z przegrzewaniem się pomieszczeń, co można minimalizować za pomocą rolet, żaluzji czy markiz​​.
  3. Wysokie koszty: Duże okna są droższe zarówno pod względem zakupu, jak i montażu, a dodatkowo kosztowne może być również ich utrzymanie, w tym czyszczenie​.
  4. Trudności z utrzymaniem czystości: Czyszczenie dużych okien, zwłaszcza na wyższych piętrach, może być uciążliwe i wymagać specjalistycznego sprzętu lub usług firm zajmujących się pracami wysokościowymi​.

Z jednej strony okna panoramiczne mogą zabierać ciepło, ale również je zatrzymywać. Jak zatem dobrać okna, aby były energooszczędne?

Wybierając okna panoramiczne, kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest izolacja termiczna. Dobrze zaizolowane okna przyczyniają się do oszczędności ciepła, a także optymalnego wykorzystania energii słonecznej, minimalizując straty ciepła na zewnątrz.

Kluczowe Wskaźniki

Izolacyjność termiczna okien panoramicznych określana jest przez współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacja. Nowoczesne okna energooszczędne charakteryzują się Uw na poziomie około 1 W/m²K, natomiast okna pasywne mogą osiągnąć nawet poniżej 0,8 W/m²K.

Profil i Szyby

Istotnym elementem jest także izolacja termiczna profilu okiennego (Uf). Profil o Uf nie większym niż 1,1 W/m²K znacząco wpływa na efektywność termiczną. Równie ważna jest przenikalność cieplna szyb (Ug). Optymalne szyby, wypełnione gazem szlachetnym, powinny mieć Ug około 0,7 W/m²K.

Montaż

Na koniec, odpowiedni i szczelny montaż okien panoramicznych w warstwie ocieplenia ścian zapewnia maksymalną efektywność termiczną.

Warto pamiętać, że odpowiednie parametry izolacji cieplnej okien panoramicznych nie tylko wpływają na komfort w waszych domach, ale również mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Porozmawiaj o naszej ofercie

Przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego

Polecamy artykuły

Lato w pełni, a to oznacza więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu, relaksując się na tarasie lub balkonie. Aby te…

Z radością informujemy, że do naszej oferty dołączyły najnowsze systemy aluminiowe od firmy Cortizo. Te innowacyjne okna i drzwi przesuwne…

Wybór odpowiedniego rodzaju szkła do okien jest kluczowym elementem wpływającym na komfort, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną budynku. Dodatkowo właściwy dobór…