Bertrand Okna i Drzwi

Czym są okna grzewcze?

Kiedy myślimy o ogrzewaniu pomieszczeń pierwszym skojarzeniem są przede wszystkim metody standardowe – grzejniki, piece czy ogrzewanie podłogowe. Istnieje jednak nowoczesne, czyste, bezpieczne i co najważniejsze – niezwykle efektywne rozwiązanie, które dodatkowo jest całkowicie niewidoczne. Mowa o systemie INFRATHERM, dzięki któremu źródłem ciepła mogą stać się… okna. 

Jak to działa? Cały mechanizm opiera się na podczerwieni, którą nagrzewana jest wewnętrzna szyba. Dzięki specjalnej powłoce ciepło odbijane jest do środka pomieszczenia. Okna grzewcze zasilane są na prąd, koszty związane z ich użytkowaniem nie są jednak tak wysokie jak w przypadku standardowego ogrzewania elektrycznego, ze względu na niski pobór energii. Obrazując, ok. 400 – 600 watów wystarczy, aby ogrzać 10 m² powierzchni.

– W porównaniu do innych systemów elektrycznych, okna grzewcze stanowią najtańszy z nich – podkreśla pan Wolfgang, który jest użytkownikiem okien grzewczych od niemal 6 lat. – To bardzo zdrowa metoda – ciepło uzyskiwane jest w taki sam sposób, w jaki słońce ogrzewa ziemię. Wykorzystywana w niej podczerwień stosowana jest także w medycynie, sporcie.

Okna grzewcze są także rozwiązaniem bezpiecznym dla alergików. Dzięki temu, że ciepło emitowane jest bezpośrednio z szyby, nie występuje zjawisko unoszenia się kurzu typowe np. dla systemów podłogowych. Proces ogrzewania nie emituje także żadnych substancji czy dymu. Powłoka grzewcza jest niedostępna z zewnątrz, przez co nie ma możliwości oparzenia się (szyba nagrzewa się do temperatury ok. 60 °C).

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nagrzewanie pomieszczeń poprzez tego typu okna przebiega  równomiernie – ciepło rozprowadzane jest regularnie, po całej powierzchni, nie ma wyraźnej różnicy w zależności od wysokości, a do tego eliminowany jest efekt zimnej ściany czy samych szyb.  

– Użytkowanie jest bardzo proste – w każdym pokoju, w którym są okna grzewcze, znajduje się termostat, którym regulujemy temperaturę – tłumaczy dalej pan Wolfgang. – Dodatkowa zaleta to brak kosztów stałych typowych dla innych systemów ogrzewania, czyli np. potrzeby kupowania opału, opłacania serwisu czy usług kominiarza. 

Tak jak już wspomnieliśmy – tego, czy okna posiadają technologię grzewczą czy też nie nie można zweryfikować gołym okiem. Szyby zachowują pełną przejrzystość. System ten może być stosowany we wszystkich produktach marki Bertrand, a jego dodatkową zaletą jest także m.in. niwelowanie zjawiska kondensacji pary wodnej na powierzchni szyb czy ośnieżenia trudno dostępnych miejsc (przy zastosowaniu dodatkowo ogrzania z zewnątrz). Dzięki temu naturalne światło może maksymalnie oświetla wnętrza przez niemal cały rok.

Działanie okien grzewczych można przetestować m.in. w przedstawionym na zdjęciu domu do wynajęcia zlokalizowanym w Załakowie (k. Sierakowic)

Porozmawiaj o naszej ofercie

Przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego

Polecamy artykuły

Lato w pełni, a to oznacza więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu, relaksując się na tarasie lub balkonie. Aby te…

Z radością informujemy, że do naszej oferty dołączyły najnowsze systemy aluminiowe od firmy Cortizo. Te innowacyjne okna i drzwi przesuwne…

Wybór odpowiedniego rodzaju szkła do okien jest kluczowym elementem wpływającym na komfort, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną budynku. Dodatkowo właściwy dobór…