Bertrand Okna i Drzwi

Wpływ światła na zdrowie – Bertrand – poradnik ekspertów

Jaki wpływ ma światło naturalne na nasze zdrowie? Czy wpływa na nasze samopoczucie? Czy pomoże nam oszczędzić na prądzie? 

Niedobór światła naturalnego jest szczególnie odczuwalny w sezonie jesienno-zimowym. Dni są co raz krótsze. Zdecydowanie większość osób nie jest zadowolonych z ilości światła dziennego które dociera do wnętrz domów.

Światło naturalne ma wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki jego odpowiednim ilościom mamy więcej energii oraz poprawia się przemiana materii, normuje ciśnienie. Natomiast zmniejszone dawki światła zmuszają organizm do syntezy melatoniny, która powoduje, że człowiek staje się śpiący i apatyczny. Dzieci w wieku szkolnym łatwiej skupiają się np. na nauce w pokojach dobrze doświetlonych naturalnym światłem, ich umysł jest bardziej rześki. Słabiej doświetlone pomieszczenia wymagają także odpowiednio dużo światła sztucznego, które często włączone odbija się niekorzystnie na naszym budżecie.

Według badań, światło naturalne potrafi zwalczyć bakterie, ma działanie pobudzające, a także jest świetnym terapeutą. Jego brak ma niekorzystne działanie na organizm ludzki, stąd mówimy o jesiennej chandrze czy zimowej depresji. Czujemy się także senni, zmęczeni i senni. Analizy wskazują jednak, że możemy zapobiegać zimowemu znużeniu we własnych domach. Istotnym jest, aby zapewnić odpowiednią ilość światła naturalnego. Zapewni to nam dawkę energii, która pobudzi zmęczony organizm do życia.

Co możemy zrobić aby światła naturalnego było w naszych domach więcej?

Po pierwsze tak dobrać okna aby ich powierzchnia wystarczająco doświetlała pomieszczenia. Podczas projektowania nowego budynku łatwo jest to wziąć pod uwagę. Wystarczy że zlecimy architektowi aby zaprojektował wystarczająco duże przeszklenia.

Co jeśli nie budujemy od nowa lub nie mamy możliwości użycia dużych przeszkleń (np. okien podnośno-przesuwnych HST)? Wtedy istotne są wąskie profile okienne.

Im węższy profil tym więcej naturalnego światła. W oknach nowej generacji QUANTIX udało się zwiększyć powierzchnię szyby przez co wysokość ramy ze skrzydłem to tylko 103 mm. Słońce padając na okno ma łatwiejszy dostęp do pomieszczeń dzięki czemu możemy korzystać z wszystkich dobrodziejstw naturalnego światła.

Co jeszcze możemy zrobić? Na pewno istotne jest usytuowanie okien, zwiększenie ich liczby czy zrezygnowanie z mocno zaciemniających pomieszczenia zasłon. Pamiętajmy jednak – zimą należy spędzać możliwie najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej na temat okien Quantix lub Zapytaj eksperta o więcej porad

Porozmawiaj o naszej ofercie

Przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego

Polecamy artykuły

Parowanie szyb to powszechne zjawisko, które często obserwujemy zwłaszcza w okresach przejściowych, takich jak jesień i zima. Główną przyczyną parowania…

Czy wiesz, że każdego roku miliony ptaków giną w wyniku zderzenia z oknami budynków? Problem ten staje się coraz bardziej…

Lato w pełni, a to oznacza więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu, relaksując się na tarasie lub balkonie. Aby te…